Far ayarı ve ampul değişimi

FAR AYARI VE FİYATLARI

Far Ayarı

Far ayarı kontrolü, gösterge kontrolü gibi aracın elektrik sistemi ile ilgilidir. Trafikte güvenli sürüş için çok önemlidir. Doğru far ayarı ile yolu aydınlatırken diğer araçları da rahatsız etmeden ilerlemek mümkün olur. Özellikle gece araç kullanırken büyük önem kazanan farların ayarı konusunda belirlenmiş bir standart vardır. Bu konuda kendi başınıza gerekli prosedüre uygun olarak ayarlama yapabileceğiniz gibi uzman desteği de alabilirsiniz. Peki, hangi farlar için nasıl bir ayar yapılması gerekiyor.

Bir araçta üç farklı far sistemi vardır: Uzun farlar, kısa farlar, sis farları. Söz konusu aydınlatmaların her birinin ayarı farklıdır. Zira, her birinin verdiği etki de farklıdır. Bu nedenle sisli havada, gece uzun yolda ya da normal koşullarda ayarların nasıl olması gerektiğine dair prosedür, araç muayenelerinde, periyodik bakımlarda belirtilir.

Kendi başınıza bazı manuel yöntemlerle far ayarı yapabilirsiniz. Örneğin aracı düz bir duvara yanaştırıp farları açarak bir kalemle işaretleme yapmak gibi bazı geleneksel yöntemler var. Ancak bunlar, genellikle en doğru sonucu veremiyor. Başka bir deyişle doğru ve net ölçülmüş far ayarı için uzmanlık ve far ölçüm cihazı kullanımı gerekir. Bu amaçla mutlaka uzman desteği almalısınız. Aracınızın periyodik bakımını yaptırırken far ayarları da kontrol edilir.

Far ayar cihazı nedir?

Hassas ve hızlı ölçüm yapmayı kolaylaştırmak üzere geliştirilmiş cihazlardır. Far sisteminin aydınlatma açısının ölçümünde en sağlıklı sonucu, far ölçüm cihazlarıyla elde edebilirsiniz. Ölçümlerde aracın farlarının konumu, aracın ağırlığı gibi detaylar dikkate alınır. Zira, far ayarı bir araçtan diğerine değişir. Çünkü burada yapılan hesaplamada farların yerleştirildiği noktanın yerden yüksekliği, her aydınlatma sisteminin yerden yüksekliğine göre verdiği ışık açısı hatta yolcuların ve dolu yakıt deposunun bu eğime etkisi gibi detaylar hesaplanarak doğru far ayarı yapılır.

Far Ayarı Nerede Yaptırılır?

Araç muayenelerinde, oto check-up esnasında ve periyodik bakımlarda farların durumuna bakılır. Burada ampül kontrolü, far camının kontrolü ve far ayarı kontrolü yapılır. Far ayarı yaptırmak üzere Servis noktamıza ulaşabilir, hem far ayarı hem de ampül değişimi için destek alabilirsiniz. Formen Motors, far ölçüm cihazı kullanarak ve bu konuda uzmanlaşmış bir ekiple far ayarı yapar. Gerekiyorsa far camının temizlenmesi, değiştirilmesi, ampül değişimi de yapılır. Bir parça değişimi yapılacaksa orjinal parça tercih edilir.

BİZE ULAŞIN

HARİTADAKİ YERİMİZ