Fren ve amortisörler

FREN VE AMORTİSÖR BAKIMI

Fren Testi
Fren sistemi, güvenli bir sürüş için araçta bulunan en önemli donanımlardan biridir. Aracınız, her türlü iklim ve yol şartlarında hızlı ve güvenli bir biçimde durabilme yeteneğine sahip olması fren sisteminin performansına bağlıdır. Fren testinde frenleme performansını etkileyen fren sistemi elemanları kontrol edilir, bu ölçümler grafik hale dönüştürülerek araç sahibine rapor olarak sunulur. Kusursuz fren performansı için Servis noktamıza gelebilirsiniz.

Fren Balata Değişimi
Aracınızda fren sistemi fren balataları üzerine kurulmuştur. Dolayısıyla araç fren balataları yardımıyla yavaşladığı ve durduğu için balatalar aşınarak yıpranır ve incelir. Güvenli bir sürüş için aracınızın fren balatası kontrollerini düzenli olarak yaptırmanız ve araç bakım uzmanınızın tavsiyesi doğrultusunda fren balatalarını yenilemeniz gerekmektedir.

Fren Disk Değişimi
Fren diskleri, aracınızın fren sisteminde yer alan ve aracınızın düzgün bir yavaşlama ve durma sağlayabilmesi için fren balatalarının sürtünme yaptığı parçalardır. Fren diskleri aracınızda en çok yıpranabilen parçaların başında gelmektedir. Güvenli bir sürüş için aracınızın fren diski kontrollerini düzenli olarak yaptırmanız ve araç bakım uzmanınızın tavsiyesi doğrultusunda fren disklerini yenilemeniz gerekmektedir.

Amortisör Değişimi
Süspansiyon sisteminin en önemli parçaları olan amortisör ve yaylar, yoldan gelen darbeleri emerek lastiklerin yer ile temasının kesilmemesini sağlar. Bu sayede yol tutuşu artarken direksiyon hâkimiyetinin kaybolması da engellenir. Düzgün çalışan amortisörler ile sürüş konforu ve güvenliği artar.

Amörtisörün değişim zamanının geldiğini nasıl anlarız:

  • Yol tutuşunda zayıflama hissediyorsanız,
  • Sürüş esnasında yoldan gelen darbeleri kabin içinde hissediyorsanız,
  • Sürüş esnasında tümseklerden geçerken aracınızdan ses geliyorsa,
  • Sürüş esnasında tümseklerden geçerken aracınız yaylanıyorsa,

Formen Motors, sürüş güvenliği ve konforu için, amortisör değişimlerinde ön veya arka tek bir amortisör bozuk olsa dahi sağ ve sol amortisörlerin birlikte değiştirilmesini tavsiye etmektedir.

BİZE ULAŞIN

HARİTADAKİ YERİMİZ