Polen Filtresi Değişimi

POLEN FİLTRESİ DEĞİŞİMİ

Arabayla yolculuğu konforlu kılan en önemli detay, klimadır. Evet, ısıtmalı koltuklar, döşemede terletmeyen kumaş dokusu, iç mekan ferahlığı gibi ayrıntılar da konfor odaklıdır ama klimasız araçta ne yaz ne de kış konfor olmaz. Ancak araba kliması da bakım ister. Klima bakımı, polen filtresi değişimi, klima dezenfeksiyonu, klima kontrolü gibi başlıklar mutlaka dikkate alınmalıdır. Aksi halde oto klima soğutmama sorunu, ısıtmama sorunu, kötü koku sorunu ya da fazla enerji tüketimi sorunu yaşanabilir. Oto klimasının ömrünü uzatmak, randımanlı soğutma ve ısıtma sağlamak üzere en önemli işlemlerden biri de oto klima polen filtresi değişimidir. Klima soğutması ile, ısıtma ile ya da havalandırma ile içeri giren havayı temizleyen bu önemli parçanın üreticinin de belirttiği belirli periyodlarla ve bazen de kötü hava koşulları nedeniyle vaktinden önce değişmesi gerekir.

Formen Motors klima problemleri için güvenilir sonuçlar sunar. Araç kliması soğutmuyorsa ya da çalışmıyorsa Formen Motors oto servis noktamıza uğrayarak hızlı ve konforlu bir biçimde çözüme ulaşabilirsiniz.

Klima Polen Filtresi Ne İşe Yarar?

İçeri giren havayı temizlemek ana işlevidir. Dışarıdan gelen havayı polen, partikül ve diğer kötü maddelerin çoğundan arındırdıktan sonra havanın ortama girmesini sağlar. Bu yönüyle aslında hem insan sağlığı için çok önemli bir işlevi vardır hem de klimanın randımanlı çalışması için temiz ve yeni olması gereken bir parçadır.

Oto Klima Polen Filtresi Ne Sıklıkla Değişmeli?

Araç kliması konusunda uzman eller, polen filtresini yılda bir kez değiştirmenin sağlıklı bir kullanım sunacağını belirtiyor. Ancak yılda bir kere polen filtresi değişimi yapamıyorsanız da temizletebilirsiniz.

Araç Klima Polen Filtresinin Değişmesi Gerektiği Nasıl Anlaşılır?

İstanbul gibi hava kalitesinin düşük olduğu bir şehirde yaşıyorsanız zaten yılda bir kere polen filtresini değiştirmelisiniz. Ayrıca klimayı açtığınızda kötü koku geliyorsa ya da gürültülü çalışıyorsa polen filtresi tıkanmış demektir.

Araba Polen Filtresi Değişimi Yapılmazsa Ne Olur?

Motor arızasına doğrudan sebep olmadığı için ya da aracın yürüyen aksamını etkilemediği için genellikle göz ardı edilen ancak insan sağlığı açısından çok önemli olan klima polen filtresi, vakti geldiğinde değiştirilmezse üst solunum yolu hastalıkları ya da alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Durum, özellikle bebek ve çocuklar için çok tehlikeli olabilir.

Polen Filtresi Nerede Bulunur?

Birçok polen filtresi, torpido gözünün arkasında bulunur ve torpido gözünü bağlantı elemanlarından kurtararak kolayca erişilebilir durumdadır. Bazı polen filtreleri gösterge tablosunun altında bulunur ve erişilmesi kolay olmayabilir veya taze havanın klima sistemine girdiği kaputun altında olabilir. Filtrenin ne kadar süre çalıştığına bağlı olarak polen filtre yüzeylerinde tüm yüzeyi kaplayan yapraklar, dallar, böcekler, kurum ve kirler ile karşılaşılmaktadır.

BİZE ULAŞIN

HARİTADAKİ YERİMİZ