Araba Motoru Bakım İpuçları

Araba Motoru Bakım İpuçları

Araba Motoru Bakım İpuçları

Motor arabanızın kalbidir. Çoğu zaman, aracınızın performansını optimum kapasitede tutmak istiyorsanız, motoru düzgün bir şekilde korumanız gerektiğini söylemeye gerek yoktur. Bahsetmemek gerekirse, motordaki tek bir hata çok fazla hasara neden olabilir ve muhtemelen yeni bir araç satın almak için neredeyse aynı miktarda para harcayacaksınız.

Peki, motorunuzu nane durumda tutmak için ne yapmalısınız?

Yağı Düzenli Olarak Kontrol Edin

Motor arabanızın kalbi ise, yağ damarlara pompalayan kanın devam etmesini sağlar. Başka bir deyişle, yağ sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olan yağlama için çok önemlidir. Ayrıca, sürtünme ne kadar düşük olursa, mekanik aşınma ve yıpranma olasılığı o kadar az olur.

Yağı ne sıklıkta değiştirmeniz gerektiğini doğrulamak için kullanıcı el kitabını kontrol ettiğinizden emin olun. Emin değilseniz, bir yağ çubuğu kullanarak motorunuzun yağ seviyesini kontrol edebilirsiniz. Başka bir şey; seviye çubuğundaki yağın kirli göründüğünü fark ederseniz, değiştirmeniz gerekir.

Motorunuzun Aşırı Isınmasını Önleyin

Soğutucu ışığının yandığını bildiğinize göre, motorun aşırı ısındığı anlamına gelir, nasıl önleneceğini bilmelisiniz. Ama bunu nasıl yapıyorsun? Roket bilimi değil, sadece soğutucu seviyesini zaman zaman kontrol et. Notu almadıysanız, soğutucu motor sıcaklığının ayarlanmasında önemli bir rol oynar. Ayrıca, soğutucu sızıntısı belirtileri olup olmadığını kontrol edin.

Düzenli Bir Bakım Planlayın

Aracınızın gücü yavaşladığında veya yavaşladığında bir ayar gerekebilir. Tipik olarak, hava filtresi, PCV vanaları, bujiler, yakıt enjeksiyon sistemi, gaz kelebeği gövdesi, yakıt filtresi, distribütör sistemi ve ateşleme kablolarının değiştirilmesini veya temizlenmesini içerir. Değiştirilmesi veya değiştirilmesi gereken araç kullandığınız arabanın türüne bağlıdır. 

Triger Kayışını Kontrol Edin

Triger kayışı bir motorun en önemli parçalarından biridir; valflerin ve pistonların hareketini koordine ederek çalışır. Dahası, hasarlı bir triger kayışı cebinizde bir delik açarak motorunuzu tamamen yok edebilir. Daha sonra, triger kayışını kontrol etmek sadece birkaç dakika sürecek ve gelecekte size çok fazla sorun kazandıracaktır. Motor sesi, yanlış motor veya yağ kaçağı gibi kötü bir triger kayışının kırmızı bayraklarına dikkat edin.

Aksi takdirde, triger kayışını kullanım kılavuzunda önerildiği gibi değiştirmelisiniz; çoğunlukla, değişim aralığı 90.000 ila 150.000 km arasındadır .

Hava Filtresini Düzenli Aralıklarla Değiştirin

Hava filtresi, gücü ve performansı artırmak için motorunuzdaki havayı dolaştırmaya yardımcı olur. Bunun dışında motorunuzda birikinti ve toz birikmesini önler. Bu nedenle, özellikle tozlu yollarda araç kullanıyorsanız hava filtrenizi düzenli olarak değiştirmek tıkanmış bir motoru önleyebilir. Tabii ki, araba üreticinizle hava filtresini ne sıklıkta değiştirmeniz gerektiğini onaylamanız gerekir.

 

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

BİZE ULAŞIN

HARİTADAKİ YERİMİZ