Aracınızdaki Farklı Uyarı Işığı Göstergelerinin Anlamları

Aracınızdaki Farklı Uyarı Işığı Göstergelerinin Anlamları

Modern otomobillerin çoğu , derhal ilgilenilmesi gereken bazı sorunlar olduğunda uyarı ışıkları aracılığıyla sizi bilgilendirir . Bununla birlikte, uygun eylem yolunu seçmek için ne anlama geldiğini yorumlayamazsanız, bu uyarı ışıklarının farklı farklı anlamları vardır. İşte anlamları;

  • Servis motoru ışığı – Gösterge tablonuzda “servis motoru”, “servis” veya “maint reqd” yazılı küçük bir ışık görüyor musunuz? Bu gösterge ışığını gördüğünüzde, önerilen bakım programının zamanı geldiğini hatırlatmak isteriz.
  • Motor ışığını kontrol edin – Aksi halde arıza gösterge lambası olarak bilinir, motorunuzdaki sensörler düzeltilmesi gereken bir sorun algıladığında size bildirir. Genellikle kesin sorunu belirtmez, ancak bir tamirciye danışabilir veya sorunun temel nedenini bulmak için OBD2 tarayıcıyı kullanabilirsiniz.
  • Fren uyarı ışığı – Fren uyarı ışığı göstergesi otomatik olarak yanarsa, fren hidroliği seviyeniz düşük veya fren balataları aşınmış olabilir. Fren uyarı lambası, el frenlerini çektiğinizde de devreye girebilir. Ancak emin olmak için kullanıcı el kitabına başvurabilirsiniz.
  • Soğutma suyu ikaz lambası- Düdük beklemeyin! Soğutucu uyarı ışığını görürseniz, derhal kenara çekmeli, kaputu açmalı ve otomobilin soğumasını beklemelisiniz. Soğutma suyu ışığı size motorun iç sıcaklığının sınırın ötesinde olduğunu söyler ve sürüşe devam ederseniz ona zarar verebilirsiniz. Unutmayın: motor sıcakken asla radyatör kapağını açmayın !
  • ABS Uyarı ışığı – Fren uyarı ışığı gibi, ABS uyarı ışığı yanıp sönüyorsa, kilitlenme önleyici fren sistemiyle ilgili bir sorun olabileceğinin bir işaretidir. Başka bir deyişle, acil bir durumda aracınızı aniden durdurmanız daha zor olabilir. Aksi takdirde, hem ABS hem de fren uyarı lambalarınız yanıyorsa, sorun çözülene kadar aracınızı sürme riski taşımamalısınız.
  • Yağ Uyarı ışığı – Motorunuzdaki yağ tavsiye edildiğinde, yağ uyarı ışığı devreye girer. Ayrıca yağ filtresi tıkanması veya yağ pompası arızası gibi daha büyük bir sorunun belirtisi olabilir. Dikkat edin, uyarı ışığı yandığında aracınızı sürmek motora tamamen zarar verebilir.
  • Elektrik arıza ışığı – Açıkçası, elektrikli şarj sisteminde bir sorun olduğu anlamına gelir. Nedeni daha derinlemesine incelemek için bir tanılama çalıştırabilirsiniz. Çoğu durumda, genellikle yanlış davranan alternatördür.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

BİZE ULAŞIN

HARİTADAKİ YERİMİZ